Miło nam, że pojawiają się takie oddolne inicjatywy, w jakże ważnym społecznie temacie. Zdecydowanie wspieramy dziewczyny !

O swoim projekcie piszą:

„Halo, tu Susza!”. Dziewczyny uświadamiają, że warto oszczędzać wodę.

Realizujemy projekt społeczny „Halo, tu Susza!” w ramach „Zwolnionych z Teorii”. Chcemy zrobić coś dla innych i pobudzić w szczególności dzieci, młodzież do działania na rzecz naszej planety. Problemem społecznym, którym zajmuje się nasza grupa jest deficyt wody, który może doprowadzić do nieodwracalnych skutków, suszy. W Polsce deficyt wody narasta od dziesięcioleci. W XX wieku pozbyliśmy się mokradeł i bagien, w których można było przechowywać wodę. Podobnie małe stawy śródpolne zostały osuszone, uniemożliwiając czerpanie z nich wody, np. do celów rolniczych. Globalne ocieplenie przyczynia się również do niedoborów wody. Susze coraz bardziej dotykają społeczeństwa, środowisko i gospodarkę. Znaczna część społeczeństwa zdaje sobie sprawę, że aby przeciwdziałać suszy i minimalizować jej skutki, trzeba m.in.

  • postawić na mikroretencję np. zamiast wymagającego obfitego podlewania trawnika wybieramy łąkę kwiatową,
  • sadzić drzewa i zazieleniać okolice,
  • nie marnować żywności, wyrzucanie artykułów spożywczych to trwonienie setek litrów wody użytej do ich wytworzenia,
  • gromadzić deszczówkę, deszczówka do fantastyczna darmowa woda, którą można używać do celów gospodarczych, jak i spłukiwania toalet. Świetnie sprawdzi się też do podlewania roślin,
  • ograniczać zużycie wody. Oszczędzać wodę.

Na pomysł poruszenia tematu suszy wpadłyśmy po obejrzeniu w internecie filmiku kampanii „Stop suszy” zorganizowanej przez PGW Wody Polskie. Widok wyschniętej Polski nas przeraził, a sam film zainspirował do tytułu „Halo, tu Susza!”. Chciałybyśmy uświadomić najmłodszych (i nie tylko), że woda jest niezwykle cennym surowcem, który nie powinien być marnowany, że aby zadbać o przyszłość, wystarczą małe kroki. Woda jest życiem. Życiem, które jest w niebezpieczeństwie. Jeśli nie chcemy doprowadzić do nieodwracalnych skutków jej braku musimy zacząć wykorzystywać ją efektywnie. Wypracowując odpowiednie nawyki związane z korzystaniem z wody przyczyniamy się do poprawy globalnej sytuacji.

W ramach projektu zorganizowałyśmy 11 warsztatów dla  dzieci w wieku przedszkolnym, szkolnym oraz młodzieży szkolnej. Przeprowadziłyśmy warsztaty łącznie dla prawie 600 dzieci. Pozyskałyśmy 12 partnerów. Wydrukowałyśmy ulotki, na których znajdziemy proste sposoby na oszczędzanie wody oraz dwa wzory naklejek. Naklejki przypominają o zakręcaniu kranu i odpowiednim używaniu spłuczek w toalecie. Ulotki były rozdawane w czasie warsztatów. Poprzez wydrukowanie ulotek i naklejek chciałyśmy dotrzeć do jak największej grupy odbiorców naszego projektu.

W trakcie warsztatów dzieci obserwowały, w jaki sposób oczyszczana jest woda przy użyciu żwiru, piasku, węgla aktywnego i papierka filtrującego, dowiedziały się m.in. ile dziennie zużywamy litrów wody, ile procent powierzchni ziemi zajmuje woda, w tym woda słodka i pitna, jak małe są jej zasoby, porównywalne do tych w Egipcie. Dzieci dowiedziały się również, jak wygląda obieg wody w przyrodzie i jak można oszczędzać wodę.

Do udziału w projekcie i warsztatach udało się nam zaprosić Pana Grzegorza Wygoda – zastępcę kierownika ds. produkcji wody z Zakładu Wodociągów i Kanalizacji w Krośnie, który w czasie swojego wystąpienia przekazał dzieciom informacje na temat skąd się bierze woda w kranie, jak wygląda pompownia wody surowej w zaporze, laboratorium, co to jest koagulacja i na czym polega dezynfekcja wody, uzdatnianie wody.

Każda z grup uczestniczących w warsztatach dostała prezenty, które mogłyśmy zakupić dzięki uprzejmości naszych sponsorów oraz zebranych środków własnych. Dzieci otrzymały m.in. komplet książek tj. „Plusk! Jak oszczędzać wodę”, „Jak być eko, czyli wiersze o ekologii”, „Przygody Fenka. Woda to skarb”, „Woda niezwykła planeta” kolorowanki samoprzylepne w rolce, klocki 9-cio i 12-to elementowe, puzzle edukacyjne „Oszczędzaj wodę i chroń środowisko”.

Cieszymy się, że scenariusz naszych warsztatów okazał się być trafionym, dzieci aktywnie brały udział w warsztatach i wszyscy się świetnie bawiliśmy. Mamy nadzieję, że przekazane przez nas informacje przyczynią się do poprawy świadomości społecznej na temat suszy i oszczędzania wody. Liczy się każda zaoszczędzona kropla.

Kinga Bukowczyk – 17 lat

Gabriela Bukowczyk – 22 lata

kontakt

Fundacja Zielonej Doliny Odry i Warty
ul. 1 Maja 1B, 69-113 Górzyca
woj. lubuskie

strona internetowa powstała w ramach projektu „Odtwarzanie mokradeł”

 

KRS: 0000260311
NIP: 5981578243
REGON: 080116648

tel. +48 503 034 017
tel. +48 534 85 85 65
e-mail: fzdow@fzdow.pl