Co wydarzy艂o si臋 na Kale艅sku po zaintalowaniu platofm i przeprowadzeniu prac ziemnych? Oto kr贸tkie podsumowanie 馃檪
Generalnie to co si臋 tam wydarzy艂o by艂o dla nas mega pozytywnym szokiem!
Ot贸偶 przede wszystkim dzi艣 mog臋 powiedzie膰, 偶e:
– po 9 latach nieudanych pr贸b l臋gi wyprowadzi艂y ostrygojady, jest w za艂膮czeniu wycinek fotki, dokumentuj膮cy maluszka, p贸藕niej niemal codziennie do dzi艣 zreszt膮 go obserwujemy, mam te偶 filmik, kiedy rodzice ucz膮 go 偶erowa膰, fajnie, ze cz臋sto udawa艂o mi si臋 pokaza膰 to zjawisko dzieciakom). Wyklu艂 si臋 na wyspie p艂ywaj膮cej (by艂o 3 jaja,聽lecz ze wzgl臋du du偶ej presji rybitw rzecznych tylko jedno piskl臋 si臋 wyklu艂o) i jak to zagniazdownik opu艣ci艂 wysp臋, p贸藕niej rodzice wodzili go wzd艂u偶 brzeg贸w.
– po 9 latach wreszcie po raz pierwszy wyklu艂y si臋 bia艂ocz贸艂ki! (dot膮d, cho膰 podobnie jak ostrygojady rokrocznie pr贸bowa艂y, zawsze traci艂y l臋gi na etapie jaj). To bardzo wa偶ne, b臋d膮c skrajnie nielicznym, wsz臋dzie ten gatunek prze偶ywa regres. Mieli艣my minimum 8 gniazd (prawdopodobnie 9) z pe艂nym zniesieniem po 3 jajeczka w ka偶dym. Z minimum o艣miu wyklu艂y si臋 po 3 pisklaki i wszystkie trzy z ka偶dego gniazda prze偶y艂y do lotno艣ci, pi臋knie poluj膮c samodzielnie nad Odr膮 lub na macierzystym akwenie (ciekawostka – lata艂y tr贸jkami rodze艅stwa).
– rybitwy rzeczne. Dot膮d na akwenie Kale艅sko rekordow膮 ilo艣ci膮 by艂o 12 par (co jest szalon膮 liczb膮 w zach. Polsce), zwykle 8-10 i tylko raz w 2008 roku wyprowadzi艂y cz臋艣膰 l臋g贸w. W tym roku niedowierza艂em widz膮c na wyspie minimum (bo nie ka偶dy zak膮tek by艂 widoczny z brzeg贸w) 50聽gniazd (w sumie wok贸艂 wyspy kr臋ci艂o si臋 jednocze艣nie oko艂o 100 doros艂ych ptak贸w!). Wyprowadzi艂y m艂ode, s膮dzimy, ze niekt贸re nawet dwukrotnie (cho膰 literatura o tym milczy, mamy podstawy by tak s膮dzi膰), ok. 15 lipca na atak soko艂a poderwa艂o si臋 jednocze艣nie ponad 200 ptak贸w.
– warto wspomnie膰 o minimum 5 gniazdach z pe艂nym udanym l臋giem sieweczek rzecznych (by艂o te偶 sz贸ste ale w ostatnich dniach zosta艂o stracone, to jedyna zaobserwowane przez nas gniazdko, kt贸re przepad艂o, na dodatek by艂o na l膮dzie sta艂ym i poziom wody tak je oddali艂 od wody, 偶e sieweczka cz臋sto sama je opuszcza艂a, prowokuj膮c t臋 utrat臋. Ponadto by艂o bardzo p贸藕no zniesione.聽Pod koniec lipca zosta艂o zniszczone przez jakiego艣 drapie偶nika).聽Sieweczki przynajmniej w dw贸ch przypadkach powt贸rzy艂y l臋gi po udanym pierwszym zniesieniu.
Tote偶 podsumowuj膮c, bior膮c pod uwag臋 dotychczasowe rokroczne straty w l臋gach (tak cennych gatunk贸w), wydarzy艂a si臋 tu „eksplozja”
Pe艂na lista zaobserwowanych gatunk贸w w Kale艅sku i Chlewicach jest zdecydowanie d艂u偶sza (pogrubiono gatunki l臋gowe):
Fundacja Zielonej Doliny Odry i Warty
ul. 1 Maja 1B, 69-113 G贸rzyca
woj. lubuskie
strona internetowa powsta艂a w ramach projektu „Odtwarzanie mokrade艂”
KRS:聽0000260311
NIP:聽5981578243
REGON:聽080116648
tel. +48 503 034 017
tel. +48 534 85 85 65
e-mail: fzdow@fzdow.pl